Co robić, by czarne ubrania nie blakły?

Co robić, by czarne ubrania nie blakły?

Uwielbiasz nosić czarne ubrania? Stanowią one znaczną część Twojej szafy? Nic dziwnego, w końcu czarny jest bardzo twarzowy, klasyczny i elegancki, dlatego stawia na niego wiele kobiet. Odzież w tym kolorze jest ponadczasowa i do wszystkiego pasuje, jednak z czasem materiał traci swój wyrazisty i głęboki odcień. I wtedy pojawia się odwieczne pytanie, które zadaje sobie wiele z nas, a mianowicie co robić, by czarne ubrania nie blakły? Specjalnie dla Was postanowiłyśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie i sprawdzić, czy jest na to jakiś sposób. Zebrałyśmy na ten temat opinie i porady ekspertów, które pomogą Wam lepiej dbać o czarny kolor swoich ulubionych rzeczy!

 

Właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Dlaczego właściwie czarne ubrania blakną? Bo po prostu wypłukuje się z nich barwnik, szczególnie podczas prania, jednak to nie wszystkie przyczyny. Ciemne ciuchy stopniowo bledną także pod wpływem działania wysokiej temperatury, promieni słonecznych, a także nadmiernego, regularnego tarcia włókien. Nieprzypadkowo czarne spodnie najbardziej wycierają się na pupie czy kolanach, a bluzy – na łokciach i na plecach. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to co robić, by czarne ubrania nie blakły tak szybko. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad właściwej pielęgnacji odzieży, obejmującą pranie, suszenie oraz prasowanie. Z tego artykułu dowiesz się też jak przywrócić kolor czarnym ubraniom oraz jak lepiej go chronić – zarówno przy użyciu detergentów, jak i domowych sposobów! Dzięki temu Twoje rzeczy będą długo zachwycać Cię głęboką, lśniącą i intensywną czernią. To ważne nie tylko dla Twoich oszczędności, ale także dla dobra środowiska naturalnego. Dłużej noszone ubrania, to mniej zanieczyszczona i bardziej przyjazna do życia planeta!

 

Sprawdź co robić, by czarne ubrania nie blakły zbyt szybko!

Poznaj najlepsze sposoby na to jak nie narażać swoich czarnych ubrań na blaknięcie, jak opóźnić ten proces i jak odnowić ich czerń:

 • Pierz czarne rzeczy osobno – zacznij od podstawowej segregacji ubrań przed praniem w pralce i nie mieszaj czarnego z kolorami. Czarne rzeczy pierz tylko z innymi czarnymi ubraniami, dzięki temu nie narazisz ich włókien na pochłanianie innych barwników, które „wypaczają” czarny. To absolutna podstawa tego co robić, aby czarne ubrania nie blakły!
 • Stosuj się do informacji na metkach – przestrzegaj limitów temperatury prania oraz prasowania, a także informacji na temat suszenia danej rzeczy, które widnieją na metkach producentów.
 • Czarne rzeczy pierz w 30°C – takie oznaczenie znajdziesz dziś na większości ubrań. Taka temperatura prania z powodzeniem wystarczy, aby odświeżyć Twoje rzeczy. A jeśli już musisz uprać coś w wyższej temperaturze, to nie przekraczaj 40 stopni, ale pod warunkiem, że pozwala na to informacja na metce.
 • Pierz w krótkich i delikatnych cyklach – oprócz temperatury prania ważny jest także czas jego trwania. Piorąc czarne ubrania nastawiaj pralkę na krótkie programy, maksymalnie 50 minutowe. Dłuższy kontakt z wodą, silne wirowanie czy długotrwałe „mielenie się” materiału w pralce na pewno nie służy czerni!
 • Przewracaj ubranie na lewą stronę – to kolejny prosty i zarazem genialny patent na dłuższe zachowanie czerni ubrań. Tarcie i woda w pierwszej kolejności będą wypłukiwały barwnik od wewnętrznej strony ciucha, podczas gdy jego wierzchnia strona będzie dłużej czarna.
 • Pierz w płynie, żelu lub kapsułkach – proszki ze względu na swoją chropowatą strukturę jeszcze szybciej wycierają barwnik z włókien. Poza tym nie do końca rozpuszczony granulat może osiadać na odzieży i zostawiać na niej nieestetyczne zacieki.
 • Używaj detergentów dedykowanych do czarnych ubrań – takie produkty mają nowoczesne składniki dopasowane technologicznie do potrzeb czarnych włókien. Na rynku łatwo znajdziesz specjalne „boostery” do czarnego chroniące kolor.
 • Nie susz czarnej odzieży na słońcu – promienie UV naturalnie rozjaśniają wszystkie barwniki, więc czarnym rzeczom zapewnij cień lub susz je w domu.
Sprawdź co robić by czarne ubrania nie blakły
Lubisz nosić czerń? Modne czarne ubrania znajdziesz w sklepie eButik.pl

Jak przywrócić dawny kolor czarnym ubraniom?

Uwielbiasz nosić się na czarno, lecz masz już szafie parę sztuk wyblakłych czarnych rzeczy? Nie wyrzucaj ich, zamiast tego spróbuj przywrócić im dawny blask i odświeżyć utracony kolor! Sprawdź jak samemu przywrócić czarny kolor ubraniom przy pomocy prostych trików, z których większość to domowe sposoby:

 1. Napar z czarnej herbaty lub kawy – substancje w nich zawarte działają jak naturalny barwnik, dlatego pomogą przyciemnić wyblakłe czarne włókna. Jak ich użyć? Bezpośrednio do bębna pralki z praniem wlej ¼ szklanki naparu z mocnej kawy lub herbaty, tylko sam płyn, bez fusów! Pamiętaj, żeby w pralce znalazły się tylko czarne oraz ewentualnie bardzo ciemne rzeczy (bardzo ciemny szary czy granatowy). Włącz krótkie i szybkie pranie nie dodając innych detergentów.
 2. Napar z liści orzecha włoskiego lub bluszczu pospolitego – rośliny te również wykazują właściwości przyciemniające! Dlatego użyj naparu z nich, by spróbować przywrócić czarnym ubraniom dawny kolor. Postępuj podobnie jak w przypadku naparu z kawy i herbaty.
 3. Barwniki do odzieży – jeśli domowe sposoby zawiodą, to sięgnij po czarny barwnik do odzieży, który użyjesz w domowych warunkach. Kupisz go w drogeriach lub sklepach z chemią gospodarczą. Przed użyciem przeczytaj dokładnie instrukcję produktu, aby nie zniszczyć ubrania i równomiernie zabarwić włókna.

Teraz już wiesz co robić, by czarne ubrania nie blakły zbyt szybko, a także jak chronić ich kolor. Znalazłaś w szafie kilka starych i schodzonych rzeczy, których już nie warto odświeżać? W takim razie kup nowe ubrania w super intensywnej czerni ze sklepu eButik.pl!

Czytaj jeszcze: Sukienki z rozcięciem – przekłady dla kogo i jak nosić

Zobacz też: Jak nosić modne ponczo?