Co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu?

Co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu?

Miłośniczki mody i związanych z nią najnowszych trendów uwielbiają swoje kolekcje ciuchów pełne prawdziwych perełek. Dbacie o swoją garderobę, tak jak potraficie najlepiej, stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji i konserwacji odzieży. Jednak nawet Was dręczy czasem pewien aspekt z tym związany, a mianowicie to, co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu. Jest to wyjątkowo irytujący problem, który potrafi niestety całkiem zniszczyć nasz ulubiony ciuch, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nim uchronić. Dlatego dzisiaj przygotowałyśmy dla Was krótki i konkretny poradnik na ten temat. Mamy nadzieję, że dzięki niemu uratujesz swoje ulubione ciuchy przed skurczeniem się 😉

 

Dlaczego ubrania kurczą się w praniu?

Zanim dowiesz się co zrobić by ubrania nie kurczyły się w praniu, zrozum najpierw, dlaczego różne tkaniny w ogóle mają tendencję do kurczenia się. Już spieszymy z wytłumaczeniem tego tematu. Ubrania wykonuje się z różnych mniej lub bardziej rozciągliwych włókien, takich jak bawełna, wełna czy tkaniny syntetyczne. Działanie na nie wody, a także mieszanie spowodowane obrotami bębna oraz noszenie powoduje, że włókna się rozciągają. Jednak, gdy dołożymy do tego jeszcze wysoką temperaturę wody podczas prania, to włókna ulegają skurczeniu. Co ciekawe niektóre z nich wcale nie „maleją” jak nam się wydaje, tylko wracają do swojej pierwotnej długości sprzed rozciągnięcia. W szczególności w ten sposób zachowuje się bawełna bez żadnych sztucznych domieszek, które jest naturalnym włóknem. Ten rodzaj materiału w sprzyjających warunkach potrafi się nawet skurczyć o 6%, a to dużo! Inne materiały, takie jak na przykład syntetyczny poliester, są znacznie mniej podatne na kurczenie się w praniu.

Najczęściej skurczeniu w praniu ulegają nieprawidłowo prane swetry lub bluzki. Być może znasz to przykre uczucie, gdy wyjmujesz z pralki ulubione ubranie, które po praniu wygląda jakby było dla dziecka. Sprawdź poniżej jak zapobiec takim sytuacjom i nie przejmować się więcej problemem kurczenia się ubrań.

 

5 rad na to co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu

Jak wiadomo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego sprawdź co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu. Zapamiętaj te porady i stosuj je za każdym razem, kiedy będziesz nastawiać kolejne pranie:

  1. Czytaj metki od ubrań – na wewnętrznych wszywkach większości ciuchów znajduje się instrukcja dotycząca prania. Sprawdź ją przed włożeniem ubrania do pralki i zobacz, czy dana rzecz w ogóle nadaje się do wyprania w automatycznej pralce.
  2. Stosuj się do instrukcji prania od producenta – samo zapoznanie się z wewnętrzną metką na ubraniu nie gwarantuje jeszcze sukcesu, bowiem warto wprowadzić te informacje w życie. Jak zapobiec kurczeniu się ubrań w praniu? Po prostu stosuj się do instrukcji prania załączonej na metce producenta i nie ignoruj zawartych tam informacji.
  3. Nie pierz w pralce rzeczy, które należy wyprać ręcznie – jeśli Ci się nie chce, to efektem tego będzie niestety skurczony sweter ;(
  4. Unikaj prania w za wysokiej temperaturze – zbyt wysoka temperatura prania to najczęściej główny powód skurczenia się ubrania w pralce. Nie przekraczaj zalecanych przez producenta górnych limitów temperatury prania, a skutecznie zminimalizujesz ryzyko skurczenia się ubrania.
  5. Wyrób sobie nawyk czytania metek – przed przystąpieniem do prania odzieży zawsze sprawdzaj wszyte w nie metki, aż w końcu stanie się to dla Ciebie naturalnym nawykiem.
Beżowy ażurowy sweter damski
Swetry mają to do siebie, że często lubią się skurczyć w praniu – sprawdź jak temu zaradzić!

Jeśli podejdziesz poważnie do powyższych porad, to nie powinnaś mieć już więcej problemów z kurczeniem się ubrań w praniu. W końcu po co ryzykować zniszczeniem ulubionych rzeczy?

 

Czy da się jakoś uratować skurczone w praniu ubrania?

Czasem jednak jest już za późno – właśnie wyjęłaś z pralki skurczoną rzecz, która jeszcze całkiem niedawno była na Ciebie dobra. I co wtedy? Czy taki ciuch nadaje się już tylko do wyrzucenia? Nie panikuj – sprawdź poniższe sposoby na to, jak przywrócić skurczonym ubraniom dawną świetność:

  • Użyj płynu do zmiękczania tkanin – jeśli Twoje ubranie skurczyło się w praniu, to spróbuj odratować je płynem zmiękczającym do tkanin. Jak? Do miski wlej litr letniej wody i dodaj do niej szklankę wspomnianego detergentu. Zanurz w niej skurczony ciuch i mocz go przez dwadzieścia cztery godziny. Potem wypłucz je dokładnie pod bieżącą zimną wodą, delikatnie odsącz i wywieś na suszarce do wyschnięcia.
  • Odżywka do włosów – tego rodzaju kosmetyk to wspaniałe rozwiązanie na skurczone w praniu ubrania, zwłaszcza wełniane. Działa on bowiem podobnie jak płyn do zmiękczania tkanin. Jak go użyć? ¼ szklanki odżywki do włosów zmieszaj w misce z ciepłą wodą i mocz w tym skurczone ubranie przez 20 minut. Następnie rozciągaj rzecz tak długo, aż wróci do swojego pierwotnego rozmiaru. Potem rozwieś ubranie do wyschnięcia w pozycji wiszącej, ale nie wyżymaj tkaniny. Dla lepszego efektu w tej metodzie możesz też dodać do miski ¼ szklanki białego octu. Zamiast odżywki do włosów możesz też użyć szamponu dla dzieci, tylko wtedy namaczaj ubranie w roztworze przez 12 godzin.
  • Soda oczyszczona z octem – oba te produkty na skurczone ubrania działają podobnie jak płyn zmiękczający, a na dodatek chronią włókna przed ponownym kurczeniem się! Jak ich użyć? Dokładnie rozpuść 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej w misce z bardzo ciepłą wodą, a następnie zanurz w roztworze skurczone ubranie. Delikatnie rozciągnij tkaninę i zostaw do namoczenia przez godzinę. Potem wypłucz ubranie w misce z roztworem z wody oraz szklanki octu i wywieś do wysuszenia.

Dzięki nam już wiesz co zrobić by ciuchy nie kurczyły się w praniu, a także jak uratować już skurczone ubrania. Najlepiej unikaj błędów podczas prania, a będziesz dłużej cieszyć się swoimi ulubionymi rzeczami!

Czytaj też: Mechacenie się ubrań – jak tego uniknąć?

Sprawdź też: Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek