Co zrobić, żeby ubrania nie farbowały?

Co zrobić, żeby ubrania nie farbowały?

Kobiety zawsze cieszy szafa pełna pięknych i modnych ciuchów. Schody zaczynają się dopiero później, kiedy musimy odpowiednio zadbać o naszą odzież. Części z nas problem sprawia właściwe pranie czy prasowanie, ale jedno pytanie szczególnie spędza nam sen z powiek. Mianowicie chodzi o to co zrobić, żeby ubrania nie farbowały? Nie martw się, na szczęście nasz ekspert od konserwacji odzieży zna sprytne triki, które pozwolą uniknąć niechcianych zabarwień! Przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis, aby w pełni cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami!

 

Co zrobić, żeby ubrania nie farbowały? Segreguj pranie!

Problem farbowania ubrań w praniu to broń obosieczna, bo zagraża zarówno kolorowym, jak i białym tkaninom. Te pierwsze szybko mogą stracić wysycenie barw lub nabawić się przebarwień, z kolei te drugie mogą łatwo „złapać” inny odcień. Jeśli znasz to przykre uczucie, gdy wyjmujesz z pralki ulubioną bluzkę, która przed praniem BYŁA biała, to wiesz co mamy na myśli. Na szczęście istnieją proste zasady dotyczące pielęgnacji i konserwacji odzieży, których warto się zawsze trzymać. Dzięki nim unikniesz przykrych niespodzianek związanym z praniem odzieży i już będziesz wiedziała co zrobić, żeby ubrania nie farbowały.

Zanim przystąpisz do prania najpierw zrób staranną selekcję odzieży. Podstawowa zasada robienia prania brzmi: pierz oddzielnie rzeczy białe, kolorowe i ciemne. Być może bardzo kusi Cię by włożyć do pralki trochę więcej rzeczy, ale to podstawowy błąd, który naraża Twoje ciuchy na zafarbowanie. Popełniają go najczęściej młode i niedoświadczone osoby albo ludzie, którym bardzo się spieszy. Dlatego zawsze dokładnie upewnij się, że w kolorach nie zawieruszyła się gdzieś Twoja ulubiona biała bluzka.

Ponadto nie pierz razem na przykład granatowych oraz jaskrawych rzeczy, bo te drugie szybko poszarzeją i stracą pierwotną intensywność. Łącz ze sobą ubrania podobne kolorystycznie, ale uważaj też na wyrazistość odcieni, bo te żywsze mogą zafarbować na jaśniejsze.

Niebieski komplet damski ze spodniami i topem
Chabrowy komplet damski ze sklepu eButik.pl pierz z podobnymi kolorami, aby uniknąć zafarbowania

Co zrobić, żeby ubrania nie farbowały? 8 sprawdzonych sposobów

Właściwe posegregowanie prania to kluczowy moment, w którym minimalizujesz ryzyko zafarbowania tkanin do minimum. To jednak nie wszystko co możesz zrobić w tym kierunku, w przeciwnym razie każde pranie byłoby przecież mega stresujące! Przeczytaj teraz nasz krótki poradnik co zrobić, żeby ubrania nie farbowały:

 • Starannie posegreguj pranie – to zawsze kluczowy etap prania, dlatego powtarzamy go jak mantrę. Oddziel jasne rzeczy od kolorowych i ciemnych, a także mieszaj ubrania o podobnych kolorach.
 • Pierz ubrania na lewej stronie – stosuj tę zasadę szczególnie wtedy, gdy pierzesz jaskrawe, mocno wysycone kolory oraz rzeczy ciemne. Dzięki temu strona, która najlepiej oddaje pigment jest schowana do wewnątrz. Ponadto tym sposobem kolorowe ubrania wolniej blakną, bo nie trą właściwą stroną o inne materiały i o bęben pralki.
 • Używaj octu do prania – to stary domowy sposób, którym od dawna posiłkowały się nasze babcie i prababcie. Ocet chroni włókna ubrań przed zafarbowaniem, dlatego dodawaj go do kolorowego prania. Wlej do bębna szklankę octu lub przed praniem namaczaj ciuchy w roztworze z wody i octu przez godzinę. Ta metoda ma jednak jedną zasadniczą wadę, mianowicie nieprzyjemny zapach prania, który dość długo się utrzymuje.
 • Sięgnij po chusteczki pochłaniające barwniki – wystarczy dodać do prania jedną chusteczkę, która zaabsorbuje rozpuszczony w wodzie barwnik. Używaj ich do pierwszego prania nowych rzeczy, mieszanki wielu wyrazistych kolorów albo prania ubrań, które są biało-kolorowe. Pamiętaj jednak, że takie chusteczki nie chronią w 100%, więc ta metoda nie zwalnia Cię z segregacji prania!
 • Przestrzegaj informacji na metkach – nie przekraczaj zalecanego przez producenta czasu prania, ilości obrotów ani maksymalnej zalecanej temperatury.
 • Pierz w bawełnianych workach ochronnych – jeśli rzecz w neonowym kolorze zafarbuje w praniu, to barwnik wsiąknie tylko w materiał woreczka, który ochroni pozostałe ubrania.
 • Pierz w rękach – w dobie pralek automatycznych to czasochłonny proces, ale idealny dla kolorowych i delikatnych rzeczy, które łatwo mogą zafarbować. Kiedy już się trochę „spiorą” będziesz je wrzucać do pralki razem z podobnymi kolorami bez ryzyka.
 • Jaskrawe kolory pierz osobno – przynajmniej przez kilka prań, dopóki nie wypłucze się z nich nadmiar barwnika. Wtedy z większym spokojem wrzucisz je do pralki z pokrewnymi kolorami.

 

Jak uratować zafarbowane ubranie?

Czasem jednak mimo zachowania ostrożności zdarzy się sytuacja, że coś nam zafarbuje. Nie zawsze oznacza to, że ciuch nadaje się tylko do wyrzucenia, bowiem możesz spróbować go uratować! Sprawdź co zrobić, gdy ubranie zafarbowało Ci w praniu:

 1. Nie susz zabarwionych ubrań w suszarce, ponieważ wysoka temperatura może utrwalić pochłonięty przez materiał barwnik.
 2. Do zabarwionych miejsc przykładaj wilgotną gąbkę, aby wypłukać pigment. Nie trzyj jednak materiału, aby plama nie wniknęła głębiej w strukturę włókien.
 3. Namocz zafarbowany fragment odzieży w misce z zimną wodą i octem. Najpierw sprawdź w niewidocznym miejscu, czy ocet go nie uszkodzi. Potem wypierz rzecz ponownie w pralce.
 4. Spróbuj ponownie wyprać w pralce zafarbowane ubranie zgodnie z informacjami zawartymi na metce producenta. Zawsze jest szansa, że to pomoże!
 5. Spróbuj użyć popularnego środka do usuwania plam, uprzednio sprawdzając go na małej powierzchni. Potem wypłucz ciuch i ponownie wypierz w pralce.

Teraz już wiesz co zrobić, żeby ubrania nie farbowały oraz w jaki sposób spróbować uratować już zafarbowane rzeczy. Mamy nadzieję, że dzięki nam dbanie o ulubioną odzież będzie dla Ciebie od dzisiaj dużo prostsze.

Czytaj też: Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek

Zobacz też: Jak prasować koszulę? Wypróbuj nasze tricki