Eko trend w modzie jako alternatywa dla fast fashion

Eko trend w modzie jako alternatywa dla fast fashion

Świat mody zmienia się bezustannie, i to nie tylko jeśli chodzi o najnowsze trendy. Branża fashion na bieżąco reaguje dziś na zmiany zachodzące w globalnej gospodarce oraz na tendencje w stylu życia. Nie da się ukryć, że produkcja ubrań ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne, bo nie tylko eksploatuje zasoby Ziemi, ale też generuje mnóstwo śmieci. Eksperci biją na alarm, że postępujące globalne ocieplenie wkrótce może zmienić nasze priorytety, dlatego dziś poruszymy temat na eko trend w modzie. Czym jest to zjawisko i jak budować własną szafę w zgodzie z jego zasadami? Sprawdźcie jak kupować ubrania według nurtu eko trendu, który zdobywa na świecie coraz więcej zwolenniczek chcących ratować naszą planetę!

 

Co to jest slow fashion i fast fashion?

Oba powyższe pojęcia pochodzą oczywiście z języka angielskiego i odnoszą się do branży odzieżowej. Oba są też aktualnie na językach wszystkich, bo jako ludzkość jak najszybciej powinniśmy zamienić fast fashion na slow fashion. Co znaczą te pojęcia i dlaczego to takie ważne w kontekście eko trendu w modzie? Już wyjaśniamy.

Terminem fast fashion określamy model biznesowy, na którego zasadach działa dziś większość odzieżowych sieciówek, często globalnych gigantów. Polega on na tym, że firmy wytwarzają olbrzymie ilości tanich i niskiej jakości ubrań, które szybko trafiają do kosza. Na pewno kiedyś tak miałaś – kupiony na wyprzedaży ciuch zniszczył się po dwóch praniach, stracił kolor lub po prostu Ci się znudził. Ale kupiłaś go mimo to, bo był tani i szkoda było nie skorzystać z okazji, choć tak naprawdę wcale go nie potrzebowałaś. Właśnie na tym bazuje fast fashion, czyli po polsku szybka moda. Sklepy odzieżowe kuszą nas promocjami i skłaniają do kupowania odzieży, żeby szybko wyprodukować nową partię tanich tekstyliów. No to kupujemy, trochę ponosimy, wywalamy i kupujemy nowe (bo tanie) – i tak w kółko. Tym sposobem napędzamy sieciówkom biznes, wydajemy bezmyślnie oszczędności i niestety pomagamy zaśmiecać środowisko naturalne.

Przeciwieństwem szybkiej mody jest natomiast „powolna moda”, czyli slow fashion. To nie tylko rosnący w siłę eko trend w modzie, ale kompleksowy styl życia, na który decyduje się coraz więcej osób. Co to jest slow fashion i na czym polega? Osoby przyjmujące założenia powolnej mody nie kupują ubrań często i bezmyślnie, ale podchodzą do zakupów rozsądnie i świadomie. Nie dają się ponieść „zakupowemu szaleństwu” – kupują TYLKO to, czego faktycznie potrzebują i wybierają ubrania droższe, lecz lepsze jakościowo, które posłużą im co najmniej kilka lat.

Dobrej jakości koszula damska w kratę w stylizacji
Modna i porządna koszula damska posłuży Ci znacznie dłużej – sprawdź wysokiej jakości koszule w sklepie eButik.pl

Eko trend w modzie, czyli jak zacząć mądrze kupować ubrania?

Spodobał Ci się eko trend w modzie i też chcesz postępować w zgodzie z naturą, tak jak miłośnicy „powolnej mody”? W takim razie dołącz do nich już od dziś! Nasze stylistki przygotowały dla Ciebie krótki poradnik jak to zrobić, dzięki kilku prostym zasadom.

  • Unikaj tanich ciuchów niskiej jakości z sieciówek – oczywiście nie znaczy to, że od teraz masz kupować ubrania za kilkaset lub kilka tysięcy złotych za sztukę. Sprawdź na przykład ofertę sklepu internetowego eButik.pl, który oferuje modę damską w uczciwej proporcji ceny do jakości.
  • Nie kupuj pod wpływem emocji – naucz się po prostu nie korzystać z każdej możliwej akcji wyprzedażowej. Kupuj ubrania tylko wtedy, gdy naprawdę czegoś potrzebujesz, bo na przykład poprzednia rzecz Ci się już zniszczyła. Wiemy, że do tego potrzebna jest silna wola, ale pomyśl o problemie zaśmiecania planety w ujęciu globalnym i marnotrawieniu zasobów. Zanim kupisz sobie kolejny t-shirt pomyśl, że na produkcję jednej koszulki zużywa się około 2700 litrów wody!
  • Szanuj swoje ubrania i dbaj o nie – za każdym razem segreguj pranie i stosuj się do metek z informacjami pielęgnacyjnymi od producenta. Użytkuj ubrania zgodnie z ich przeznaczeniem, konserwuj, prasuj i przechowuj je w odpowiedni sposób. Dzięki temu będą wyglądać dłużej jak nowe i dłużej je ponosisz zgodnie z eko trendem!
  • Daj starym ubraniom drugie życie – coś jest na Ciebie za małe, znudziło Ci się lub zwyczajnie przestało Ci się podobać? Spokojnie, to się zdarza każdej z nas. Jednak w takiej sytuacji zamiast wyrzucać ubranie, puść je w tzw. drugi obieg, czyli oddaj lub sprzedaj! Na pewno chętnie skorzysta z niego jeszcze ktoś inny.
  • Uporządkuj swoją szafę – znajdź swój styl i nie kupuj rzeczy, których potem i tak nie nosisz. Tym sposobem tylko napędzasz szkodliwe dla środowiska fast fashion i generujesz więcej trudno rozkładających się odpadów. W tym przypadku polecamy Ci np. capsule wardrobe, czyli szafę kapsułową, składającą się tylko z podstawowych i uniwersalnych części garderoby. Poczytaj o tym więcej na naszym blogu!

 

Praktykuj eko trend w modzie razem z eButik.pl!

Nie ma co ukrywać, że ludzie zawsze będą potrzebowali się w coś ubrać, dlatego branża odzieżowa jest w gospodarce nieodzowna. Warto jednak zastanowić się nad naszymi codziennymi wyborami, aby nadmierny konsumpcjonizm nie obrócił się przeciw nam. Zauważ, że eko trend w modzie opanowuje już nie tylko branżę odzieżową, ale też spożywczą czy energetyczną. Ważne, że jako ludzkość dostrzegliśmy problem degradacji przyrody i możemy jeszcze zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia.

Jeśli chcesz zacząć mądrzej kupować ubrania, to już dziś odkryj modę dostępną w sklepie online eButik.pl, który prowadzi sprzedaż wysyłkową. W jego ofercie znajdziesz mnóstwo modnych ubrań w rozsądnej cenie, wykonanych w sposób staranny i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Część produktów z tego sklepu posiada również specjalne oznaczenia na metce, że zostały wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska. Polecamy Wam na przykład wysokiej jakości płaszcze, ale też kolekcję basic albo porządne bluzy i komplety. Dzięki temu skuteczniej wdrożysz eko trend w modzie do swojego codziennego życia, bo takie dobrej jakości ubrania będziesz nosić dłużej!

Zobacz też: Sukienki basic w jesiennej odsłonie

Czytaj też: Ubrania oversize – dlaczego są tak modne i komu pasują?