Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Ciepłych dni coraz więcej, a słońce świeci niemal bez ustanku. Na sezon wiosna-lato warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, jeszcze lepiej, aby były one dobrane do kształtu naszej twarzy. Zastanawiacie się jak to zrobić? Sprawdźcie cenne porady w naszym wpisie.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Na początku należy przede wszystkim określić jaką mamy twarz. Zazwyczaj wyróżnia się sześć kształtów twarzy. Znaczenie ma to czy twarz jest pociągła czy nie, jak wygląda podbródek, a nawet to jak rosną i układają się nam włosy. Rodzaj twarzy ustala się korzystając z wyznaczenia dwóch linii – pionowej (od brody do środka czoła) i poziomej (biegnącej przez środek nosa). Poniżej omawiamy dla Was sześć kształtów i podpowiadamy jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy.

Twarz podłużna

Łatwo wyróżnić ją spośród innych. Podłużną twarz mają osoby, których długość twarzy jest znacznie większa niż jej szerokość. Czasami ten rodzaj określa się mianem prostokątnego. Takie osoby powinny nosić okulary przeciwsłoneczne okrągłe lub o zaokrąglonym kształcie. Oprawki powinny być subtelne, dosyć cienkie. Należy unikać ostrych kantów, które mogą jeszcze bardziej wydłużyć twarz.

Owal

To najbardziej proporcjonalny typ z kształtów twarzy. Długość twarzy powinna być większa niż szerokość, ale linia brody musi być łagodna. Ten typ jest często mylony z podłużnym, jednak osoby o owalnej twarzy mają mocniej uwydatnione kości policzkowe, ich twarz jest w tym rejonie szeroka. Kobiety o owalnej twarzy są szczęściarami – mogą nosić prawie każde okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej wyglądają jednak w prostokątnych oprawkach oraz lekko za dużych modelach takich jak aviatory czy wayfarery.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sklep ebutik.pl

Twarz okrągła

Jeśli masz twarz okrągłą powinna być ona szersza niż dłuższa lub wartości te mogą być takie same. Twarz okrągła sprawia wrażenie pełnej, ma jednak delikatną linie żuchwy. Przy takim typie twarzy trzeba zrezygnować z okrągłych oprawek i postawić na modele prostokątne czy kwadratowe. Dobrym wyborem są fasony zakrzywione do dołu czy z ostrymi kątami. Okulary przeciwsłoneczne powinny być średniej wielkości. Zbyt małe modele podkreślą okrągły kształt twarzy.

Kwadrat

Kobiety o kwadratowej twarzy mają zazwyczaj obie linie (pionową i poziomą) niemal identycznej długości. Istotny jest jednak kształt żuchwy – powinna być ona mocno zarysowana, szeroki i kwadratowa. Najlepszym wyborem są okulary przeciwsłoneczne o zaokrąglonym kształcie. Warto stawiać na modele lekko uniesione do góry lub kocie.

Serce

Kobiety z twarzą w kształcie serca mają spiczasty podbródek oraz szeroką linię włosów. Taka twarz ma duże czoło i zwęża się ku dołowi. Osoby z taką twarzą powinny zrezygnować z kwadratowych oprawek. Dobrym wyborem są kocie modele, fasony okrągłe i owalne – akcesorium nie powinno być zakończone na górze poziomą linią, ponieważ zwróci ona uwagę na duże czoło.

Diament

Twarz w kształcie diamentu jest podobna do serca z tą różnicą, że zwęża się lekko ku górze. Wąska linia włosów podkreśla to zwężenie. Kobiety z taką twarzą mają wąskie czoło, wydatne kości policzkowe i spiczasty podbródek. Można śmiało wybierać te same modele okularów przeciwsłonecznych co panie z twarzą w kształcie serca. W tym przypadku należy jednak zadbać o to, aby nie były to zbyt duże okulary.