Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek

Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek

Moda, oprócz dostarczania nam przyjemności, stawia także przed nami pewne wyzwania. Jednym z nich jest na pewno właściwa pielęgnacja odzieży, która niekiedy sprawia nam problemy. Szczególnie młode i niedoświadczone osoby zastanawiają się często jak prać białe rzeczy żeby ich nie zniszczyć. Dlatego postanowiłyśmy dziś zająć się specjalnie dla Was tą kwestią i przygotowałyśmy krótki poradnik na ten temat! Sprawdź jak najszybciej nasze porady i zapomnij raz na zawsze o dylematach związanych z praniem białych ubrań.

 

Jak uniknąć pułapki z białych ubrań?

Pranie odzieży jest nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Musimy to robić regularnie, aby zachować właściwą higienę osobistą, a także usunąć z tkanin różne bakterie oraz drobnoustroje. Najczęściej pierzemy dziś w wygodnych pralkach automatycznych, dlatego trudno sobie wyobrazić, że kiedyś ich nie było. W statystycznym gospodarstwie domowym ubrania przeznaczone do prania dzieli się na rzeczy białe i kolorowe. Należy prać je oddzielnie, aby uniknąć zafarbowania ciemnych lub intensywnych kolorów na białe bądź jaśniejsze materiały. W przeciwnym razie Twoja ulubiona biała bluzka na co dzień już nigdy nie odzyska pierwotnego wyglądu i najpewniej będziesz musiała ją wyrzucić. A właśnie tego chcemy uniknąć! 😉 Pranie białych i bardzo jasnych (cielistych, ecru) ubrań oddzielnie jest zatem pierwszą i podstawową zasadą właściwej pielęgnacji odzieży.

Modelka klęczy na plaży na tle morze ubrana w biały komplet. Zachęca do przeczytania tekstu jak prać białe rzeczy.
Białe ubrania ze sklepu eButik.pl sprawdzą się latem – a czy wiesz jak prać białe rzeczy żeby nie szarzały?

Zwróć uwagę, że białe ubrania znacznie częściej nosimy latem niż zimą, zatem w tym okresie pierzemy ich więcej i częściej. Aby dłużej cieszyć się ulubionymi rzeczami i uniknąć niechcianych wydatków dowiedz się jak najszybciej jak prać białe rzeczy!

 

5 cennych wskazówek jak prać białe rzeczy

Podsumujmy sobie teraz w kilku punktach jak prać białe rzeczy, aby nie zafarbowały i wyglądały dłużej jak nowe:

  • Posegreguj pranie na białe i kolorowe – nie wrzucaj do bębna wszystkiego razem, bo wtedy nie pomoże Ci ani najlepszy proszek, ani triki na wybielanie ubrań. Białe rzeczy prane razem z kolorami nie tylko mogą zafarbować, ale też szybko poszarzeją lub brzydko pożółkną.
  • Wybierz odpowiedni detergent – do prania białych rzeczy używaj wyłącznie płynów, proszków lub kapsułek przeznaczonych specjalnie do prania białej odzieży. Dlaczego? Bo zawierają one środki wybielające, które pomagają dłużej cieszyć się śnieżnobiałą bielą.
  • Trzymaj się informacji na metkach – białą odzież pielęgnuj według zaleceń producenta umieszczonych na wewnętrznych metkach. Przestrzegaj temperatury prania, a także nie przekraczaj zalecanej temperatury prasowania. Nie uśredniaj też temperatury prania – jeśli Twoje białe rzeczy mają różne wytyczne dotyczące pielęgnacji, to wtedy podziel pranie na dwie tury. W przeciwnym razie rzeczy, które powinnaś wyprać w 30°C zamiast w 60°C zniszczą się i poszarzeją.
  • Przed włożeniem białych ubrań do pralki przetrzyj czystą szmatkę wnętrze bębna – w ten sposób usuniesz ze ścianek niewidoczne osady z poprzednich prań (rozpuszczony brud, osady po detergentach), które z łatwością zabrudzą białe rzeczy.
  • Wspomóż się domowymi sposobami – dodaj do prania jeden z naturalnych produktów spożywczych, jakie znajdziesz w swojej kuchni! Więcej na ten temat czytaj w następnym akapicie.

 

Jak prać białe rzeczy – poznaj naturalne boostery bieli!

Tak się składa, że robiąc białe pranie nie musimy polegać wyłącznie na chemicznych detergentach. Aby Twoje ulubione ubrania były dłużej białe i nie szarzały, dodaj do prania następujące składniki, które są w każdym domu:

  • Biały ocet – nie tylko skutecznie usuwa plamy i ma działanie wybielające, ale jest też łagodny dla tkanin i naturalnie je zmiękcza. Jak go stosować? Oprócz piorącego detergentu wlej do pralki pół szklanki destylowanego białego octu. Z jego pomocą pozbędziesz się także nieestetycznych zażółceń pod pachami lub przy kołnierzykach białych koszul. Wystarczy wetrzeć odrobinę octu w zabrudzone miejsce, zostawić na godzinę, a następnie wyprać tak przygotowaną odzież.
  • Soda oczyszczona – również skutecznie wybiela, usuwa plamy, a także zmiękcza materiał. Po prostu dodaj do białego prania 1/2 szklanki sody wraz z detergentem. Uporczywe plamy usuń aplikując bezpośrednio na nie trochę sody oczyszczonej zmieszanej z sokiem z cytryny.
  • Woda utleniona – to kolejny naturalny produkt, dzięki którym będziesz wiedziała jak skutecznie prać białe rzeczy. Zasada jest ta sama co w przypadku 2 poprzednich produktów – dodaj 0,5 szklanki wody utlenionej do proszku do prania.
  • Sok z cytryny – także posiada właściwości wybielające, a przy okazji – podobnie jak ocet – także bakteriobójcze. Jak go stosować do prania białych rzeczy? Zagotuj garnek wody z kilkoma plastrami cytryny, następnie namaczaj w nim odzież przed właściwym praniem przez około godzinę.
  • Aspiryna – dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego aspiryna świetnie wybiela oraz usuwa plamy. Jak prać białe rzeczy z jej pomocą? Pokrusz 6 tabletek aspiryny, a następnie rozpuść uzyskany proszek w misce z wodą. Namaczaj w roztworze ubrania przez około pół godziny, a potem upierz je jak zwykle.

Teraz już wiesz nie tylko jak prać białe rzeczy żeby nie zafarbowały, ale także jak dłużej zachować ich śnieżnobiały odcień domowymi metodami. Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze porady przypadną Ci do gustu i uczynią codzienne obowiązki dużo łatwiejszymi!

Sprawdź też: Minimalizm w modzie – jak go osiągnąć?

Zobacz też: Capsule wardrobe, czyli garderoba w kapsułce