Jak prać kolorowe ubrania? 8 sposobów eksperta

Jak prać kolorowe ubrania? 8 sposobów eksperta

Szafa pełna modnych i pięknych ciuchów to marzenie wielu kobiet, które interesują się modą i stylem. Jednak w niemal każdej garderobie znajdziemy kolorystyczny miszmasz, który często utrudnia nam właściwą pielęgnację odzieży. Najczęściej nasza szafy składają się z jasnych, ciemnych i wielobarwnych ubrań, które przecież regularnie pierzemy. I tu pojawia się odwieczne pytanie: jak prać kolorowe ubrania, żeby nie traciły one intensywności swoich kolorów? Nie martwcie się, w dzisiejszym wpisie na ten temat rozwiejemy Wasze wszelkie wątpliwości związane z praniem kolorów!

 

Akcja segregacja – jak podzielić pranie?

Na pewno już słyszałaś, że przed przystąpieniem do każdego prania odzieży w pralce musisz najpierw właściwie posegregować pranie. Dlaczego to jest takie ważne? Odpowiedź jest prosta – ubrania prane wszystkie razem zafarbują na te jaśniejsze, ciemniejsze wyblakną, a inne poszarzeją i po prostu się zniszczą. Dłuższa żywotność właściwie pranych ubrań to pierwsza i najważniejsza korzyść, jaka wiąże się ze staranną segregacją odzieży. Dzięki temu będziesz mogła dłużej chodzić w swoich ulubionych bluzkach, a takie świadome podejście do mody jest teraz na topie! Poza tym w ten sposób oszczędzasz pieniądze i zasoby naturalne, rozsądnie gospodarując wodą, prądem i zużyciem detergentów. Same korzyści!

A zatem jak segregować kolorowe pranie? Po pierwsze do prania wybieraj ubrania o zbliżonych do siebie kolorach. Na przykład zbierz rzeczy żółte, pomarańczowe, brzoskwiniowe i łososiowe i wypierz je razem.  Na tej samej zasadzie postępuj z ciemnymi kolorami: możesz wyprać razem rzeczy granatowe, w kolorze ciemnej butelkowej zieleni czy ciemnofioletowe. Ubrania zielone, niebieskie morskie czy turkusowe też nie powinny się ze sobą „pogryźć” podczas prania. Staraj się robić prania tematyczne, ale w granicach rozsądku, bo nie ma sensu wstawiać prania na dwie rzeczy. Jeśli masz dużo różowych i czerwonych ubrań, to także pierz je razem i nie mieszaj z innymi kolorami. Czarne i białe pranie rób oczywiście zupełnie oddzielnie. Uważaj na nowe ubrania, które mogą oddawać barwnik przez kilka pierwszych prań – wtedy przez jakiś czas pierz je w rękach, osobno lub z pokrewnymi kolorami.

Kolorowe urania z oferty sklepu ebutik.pl
Czerwona sukienka ze sklepu eButik.pl nie zafarbuje, jeśli upierzesz ją zgodnie z naszymi wskazówkami!

Sprawdź jak prać kolorowe ubrania, aby nie farbowały

Jeśli zwycięsko wyszłaś z etapu segregacji ubrań, to teraz przejdźmy już do właściwego procesu prania. Już podczas najbliższego prania zastosuj poniższe wskazówki dotyczące tego jak prać kolorowe ubrania, aby nie zafarbowały:

  • Pierz ubrania na lewą stronę – tę zasadę warto stosować zawsze, ponieważ kolory spierają nie tylko środki chemiczne zawarte w detergentach. Ubrania stopniowo blakną także podczas ocierania się o inne, zwłaszcza mniej delikatne materiały, a także o ściany bębna.
  • Płucz ubrania w occie – ten sprawdzony domowy sposób naszych babć bardzo pomaga w praniu intensywnych kolorów. Jak go stosować? Do pierwszego prania każdej nowej rzeczy w żywym kolorze dodaj szklankę octu. Wlej go bezpośrednio do bębna pralki po uprzednim rozcieńczeniu go wodą. Możesz też moczyć ubranie w roztworze z octu w misce, a następnie wyprać w pralce. Jedyną wadą tej metody jest specyficzny zapach prania, który dosyć długo wietrzeje.
  • Używaj specjalnych chusteczek do prania pochłaniających barwniki – wystarczy dodać jedną chusteczkę do każdego prania. Jednaj zastrzegamy, że nie zwalnia Cię to z uprzedniej segregacji prania! Nie ma co ryzykować, gdyż nie wiadomo, czy takie chusteczki zadziałają zawsze skutecznie w 100%. A jak działają? Takie ściereczki ze specjalnego materiału pochłaniają rozpuszczony w wodzie barwnik. Używaj ich do pierwszego prania nowych rzeczy, miksu wielu intensywnych kolorów albo prania ubrań dwu lub wielokolorowych.

 

Jak prać kolorowe ubrania, aby zachowały kolor na dłużej?

Kupując sobie kolorowe ubrania chcemy, aby ich odcień pozostał intensywny tak długo, jak tylko się da. Sprawdź jak jeszcze prać i dbać o kolorowe ubrania, aby dłużej zachowały swój kolor i wyglądały jak nowe:

  • Sprawdzaj metki na ubraniach – stosuj się skrupulatnie do informacji dotyczących prania umieszczonych na metkach producenta. Nie przekraczaj zalecanej temperatury prania i nie pierz w pralce rzeczy, które powinnaś wyprać w rękach. Ubrania o intensywnych kolorach z delikatnego materiału najlepiej zawsze pierz delikatnie w rękach, bez namaczania.
  • Pierz kolorowe ubrania w dedykowanych detergentach – produkty przeznaczone do prania kolorowego nie zawierają wybielaczy, za to kryją w sobie różne „boostery”, które dbają o kolorowe włókna.
  • Używaj do prania kapsułek lub żelu – taka forma detergentu jest zdecydowanie najłagodniejsza dla kolorowych włókien, w przeciwieństwie do szorstkiego proszku, który może je stopniowo ścierać. Tego rodzaju produkty do prania często chronią też odzież przed zmechaceniem i pozostawiają je bardziej miękkie w dotyku.
  • Nie susz kolorowych ubrań na słońcu – ekspozycja prania na promienie słoneczne powoduje niestety to, że żywe kolory stają się z czasem coraz bardziej wyblakłe. Jeśli masz w domu automatyczną suszarkę lub pralko-suszarkę, to problem z głowy. Jeśli nie, to kolorowe pranie susz zawsze w zacienionych miejscach.

Teraz już wiesz jak prać kolorowe ubrania, aby nie farbowały i zachowywały intensywność swoich kolorów na dłużej. Pamiętaj o powyższych zasadach przy każdym praniu i ciesz się dłużej swoimi ulubionymi ciuchami! A może znasz jakiś inny dobry sposób na pielęgnację kolorów? Podziel się nim z nami i pomóż innym miłośniczkom mody 🙂

Czytaj też: Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek

Zobacz też: Jak prasować koszulę? Wypróbuj nasze tricki