Jak prasować koszulę – wypróbuj nasze tricki

Jak prasować koszulę – wypróbuj nasze tricki

Lubmy mieć szafę pełną modnych ciuchów, jednak po każdym praniu czeka nas jedna z najbardziej znienawidzonych czynności – prasowanie. Wiele fasonów ubrań wymaga wyprasowania po praniu, ponieważ są bardzo pogniecione i wyglądają po prostu brzydko. Jednym z największych koszmarków dla wielu z nas jest prasowanie koszul ze względu na ich specyficzny krój oraz skomplikowane detale. Unikasz prasowania koszul? Zlecasz to niewdzięczne zadanie komuś innemu? Przeczytaj dziś nasze porady dotyczące tego jak prasować koszulę, a wkrótce dojdziesz do perfekcji i zajmie Ci to kilka minut!

 

Elegancka koszula jak z żurnala

Wyprasowana klasyczna koszula to nieodłączny atrybut szykownej kobiety oraz eleganckiego mężczyzny. Dzięki nim czujemy się profesjonalnie i właśnie tak prezentujemy się w oczach innych ludzi. Jednak ten fason potrafi przysporzyć kłopotów podczas prasowania i skutecznie zniechęcić lub doprowadzić do szały wiele osób. Sztywniejszy bawełniany materiał, kołnierzyk, rękawy oraz mankiety czy przestrzenie między guzikami, to zazwyczaj największe bolączki podczas prasowania tego ubrania. Jeśli nosisz koszule codziennie do pracy, to musisz opanować zasady ich prasowania, bo inaczej zwariujesz. Owszem, możesz skorzystać z płatnych usług profesjonalistów, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Najlepiej samemu się tego nauczyć, aby być niezależnym i nie nadszarpywać domowego budżetu. A zaręczamy, że to naprawdę nie jest trudne, jeśli poznasz krok po kroku podstawowe zasady całego procesu. Zobaczysz, że gdy dowiesz się jak poprawnie prasować koszulę, to później będziesz się śmiać z tego, że wcześniej sprawiało Ci to kłopot! Poznaj tajniki tej czynności już teraz.

Biała koszula damska na modelce - sprawdź jak prasować koszulę, aby dobrze wyglądały
Biała koszula damska ze sklepu eButik.pl – przeczytaj jak prasować koszulę w łatwy i przyjemny sposób!

Cenna rada: Chcesz wyprasować ciemną koszulę? Nie przykładaj do niej bezpośrednio stopy żelazka, bo materiał może zacząć się nieestetycznie błyszczeć. Prasuj ją na przykład przez czystą bawełnianą ścierkę, aby tego uniknąć.

 

Sprawdź jak prasować koszulę krok po kroku!

Przed przystąpieniem do prasowania koszuli najpierw zaopatrz się w odpowiedni sprzęt i zadbaj o wygodne stanowisko pracy. Rozstaw deskę do prasowania i rozgrzej żelazko z generatorem pary do pożądanej temperatury. Zamiast pary z żelazka użyj ewentualnie pojemnik z wodą i ręcznym rozpylaczem. Przed prasowaniem spryskaj równomiernie materiał wodą, ale z umiarem – koszula powinna wyć lekko wilgotna, a nie mokra. Już samo zwilżenie koszuli ułatwi jej prasowanie, ponieważ zmiękczy materiał, który staje się bardziej podatny na prasowanie. Teraz wykonuj następujące czynności:

  • Rozepnij wszystkie guziki koszuli i wyjmij fiszbiny z kołnierzyka. Następnie rozłóż kołnierzyk na brzegu deski do prasowania i pozbądź się zagnieceń z obu stron zaczynając od wewnętrznej. Najwygodniej zacząć prasowanie od najmniejszych elementów koszuli, właśnie takich jak kołnierzyk oraz mankiety. Są one najsztywniejsze i prawdopodobnie nie pogniotą się ponownie podczas dalszych rękoczynów. Jeśli mankiety są przystosowane do zapinania na spinki, to wtedy rozkładamy je i także prasujemy po obu stronach. Potem czas na karczek – rozłóż go przed sobą i wyprasuj jednym, pewnym ruchem.

 

  • Pora na rękawy koszuli – wiele osób popełnia tu podstawowy błąd i zaprasowuje je w kant, co uchodzi za bardzo nieeleganckie. Rozłóż rękaw na desce w ten sposób, aby oba szwy były po przeciwnych, zewnętrznych krawędziach. Wyprasuj go po obu stronach w kierunku od łokcia do mankietów, a potem od łokcia do ramienia starając się nie najeżdżać na szwy. Następnie czubkiem żelazka przejedź precyzyjnie miejsca, w którym rękawy koszuli łączą się z mankietami i ramieniem.

 

  • Teraz zobacz jak prasować koszulę z przodu i z tyłu, co jest teoretycznie najprostszym etapem. Jeśli koszula ma kieszonkę, to zacznij właśnie od niej i zrób to po obu stronach. Przednie części koszuli – lewą i prawą – rozłóż sobie kolejno przed sobą wzdłuż krawędzi deski i rozprostuj tak, aby reszta zwisała swobodnie poza obręb. Wyprasuj dokładnie te obszary miękkimi pociągnięciami lekko naciągając materiał przed stopą żelazka. W ten sposób przywrócisz koszuli właściwy kształt, bo mogła nieco skurczyć się podczas prania. Następnie prasujemy listwy z guzikami oraz z dziurkami na guziki zaczynając od wewnętrznej strony. Pamiętaj, aby wsuwać czubek żelazka pod każdy guzik, aby pozbyć się ukrytych pod nimi zagnieceń. Na koniec prasujemy tył koszuli – rozłóż go w ten sam sposób co przednie części i prasuj naciągając materiał oraz starannie rozprostowuj czubkiem żelazka zagniecenia przy szwach karczku.

 

Eleganckie koszule kupisz w sklepie eButik.pl

Skoro już wiesz jak prasować koszulę, aby wyglądać zawsze nienagannie, to być może jeszcze bardziej polubisz ten fason. W końcu eleganckie koszule w klasycznym stylu zapewniają szykowny look nie tylko w pracy, ale także podczas różnego rodzaju wyjść. Parapetówka? Urodziny mamy? Kolejna rocznica związku z ukochaną osobą? Modna koszula jest właśnie idealnym wyborem na tego typu okazje, a ponadto nigdy nie wyjdzie z mody! Nie chcesz wydawać fortuny na markowe modele? Wejdź już dziś do sklepu eButik.pl i obejrzyj damskie i męskie koszule, które zapewnią Ci odpowiedni wizerunek w przestępnej cenie. Zaopatrz się w kilka kolorów oraz modnych wzorów w stylu smart casual. W końcu już wiesz jak szybko i bez stresu wyprasować koszulę, dlatego tego elementu garderoby może przybywać w Twojej szafie!

Zobacz też: Retro koszula – modny powrót do przeszłości

Czytaj też: Koszule damskie w casualowych stylizacjach