Jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu?

Jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu?

Kochasz modę i szybko wypróbowujesz niemal wszystkie najnowsze trendy? W takim razie o tej porze roku z pewnością znacznie częściej sięgasz po stylowe swetry damskie! To doskonały pomysł na codzienną stylizację, jednak czasem sprawia pewne problemy pielęgnacyjne. Dzianinowy materiał ma to do siebie, że lubi się elektryzować, mechacić, przesadnie rozciągać lub nieoczekiwanie kurczyć po kontakcie z wodą. Przytrafiła Ci się mała wpadka i teraz zastanawiasz się jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu? Sprawdź jak temu zaradzić czytając nasz dzisiejszy wpis z kolejną garścią praktycznych porad dotyczących właściwej konserwacji odzieży. Zobacz w jaki sposób przywrócisz ulubionemu swetrowi dawny kształt i jak zapobiec takim wypadkom w przyszłości.

 

Dlaczego swetry się kurczą?

Kurczenie się ubrań w praniu to jedna z największych zmor wszystkich miłośniczek dobrego stylu. A ponieważ wszystko co nosimy, musimy regularnie prać, to nietrudno o tę przykrą wpadkę. Dlaczego ubrania się kurczą? Ze względu na specyficzne właściwości włókien, które zbiegają się pod wpływem działania na nie zbyt wysokiej temperatury. Najbardziej narażone na kurczenie się są swetry uszyte z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy kaszmir. Uważaj jednak również na sztuczne swetry z domieszkami naturalnych włókien, które źle uprane także potrafią nieoczekiwanie zmniejszyć swoją powierzchnię. Jak zaradzić temu zjawisku? Przede wszystkim skrupulatnie przestrzegaj instrukcji prania umieszczonych na wewnętrznych metkach każdej sztuki odzieży. To jest absolutna podstawa, jeśli chodzi o skuteczne zapobieganie kurczenia się ubrań w praniu. A czy istnieją jakieś sposoby na to, jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu? Tak, znamy parę trików, którymi możesz spróbować uratować skurczony sweter, jednak pamiętaj, że nie działają one w każdym przypadku.

Zobacz jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu
Zniszczyłaś ulubiony sweter w praniu? Sprawdź nową kolekcję modnych swetrów ze sklepu eButik.pl!

Zobacz jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu!

Skurczony w praniu sweter uratujesz tylko w przypadku, gdy nie stracił on swojej pierwotnej elastyczności. Jeśli sprawia wrażenie sztywnego i nie rozciąga się, to niestety już nic mu nie pomoże. Wtedy pozostaje tylko oddać go dziecku lub po prostu wyrzucić. Dlatego sprawdź teraz jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu, ale nadal wykazuje swoje elastyczne właściwości i spróbuj go „naprawić”:

  • Włóż sweter do zamrażalnika – pierwszym ciekawym sposobem na to, jak uratować skurczony w praniu sweter, jest potraktowanie go bardzo niską temperaturą. W tym celu zwilż sweter wodą i delikatnie odciśnij jej nadmiar. Następnie zawiń go w aluminiową folię spożywczą i wsadź na kilka godzin do zamrażalnika. Po wyjęciu dzianinowej mrożonki delikatnie zdejmij folię i z wyczuciem rozciągaj zamrożone włókna swetra, w nadziei, że to pomoże.
  • Uratuj dzianinę parą z żelazka – drugi sposób polega na zgoła odmiennej technice. Do tego sposobu potrzebujesz żelazka ze zbiorniczkiem napełnionym wodą. Mocno rozgrzej żelazko i prasując rozciągnięty sweter potraktuj go obfitą ilością pary. Prasowanie zacznij najlepiej od rękawów i obserwuj jak włókna swetra pomału rozciągają się pod wpływem działania gorącej pary. Po takim zabiegu ubranie będzie niezwykle miękkie i puszyste w dotyku.
  • Użyj na ubranie gliceryny – kolejnym sposobem na to, jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu, jest wykąpanie go w roztworze z gliceryny. Jak go przygotować? Do około 4 litrów letniej wody w misce dodaj 100 ml gliceryny (do kupienia w aptece lub drogerii) i następnie wymieszaj. Do tak przygotowanej mikstury włóż za mały sweter i mocz go w niej nie dłużej niż pół godziny. Co jakiś czas delikatnie ugniataj sweter w misce z roztworem, aby wzmocnić efekt. Po wyjęciu rozłóż sweter na płasko i od czasu do czasu lekko go rozciągaj podczas suszenia.
  • Wykąp sweter w odżywce do włosów – do miski z ciepłą wodą wlej około 50 ml odżywki do włosów i dobrze wymieszaj, po czym dodaj do roztworu więcej chłodnej wody. Następnie włóż do mikstury sweter tak, aby opadł na dno naczynia. Mocz go w ten sposób przez jakieś 15 minut, po czym lekko odciśnij i rozłóż na płasko na ręczniku do wysuszenia, od czasu do czasu delikatnie go rozciągając.

 

Co zrobić, aby sweter nie skurczył się w praniu?

Jak wiadomo, najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Mamy nadzieję, że nasze porady odnośnie tego jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu sprawią, że odratujesz swoje ubranie. Jeśli jednak nie chcesz przechodzić przez coś takiego ponownie, to po prostu naucz się jak właściwie prać swetry. Poniżej znajdziesz kilka cennych podpowiedzi na ten temat:

  • Nie hartuj swetrów – poddawanie swetrów na przemian zbyt ciepłej i zimnej temperaturze prania jest dla nich zabójcze. W szczególności dotyczy to ubrań z wełny czy kaszmiru, jednak każdy sweter pierz najlepiej w maksymalnie 30°C, ustawiając pralkę na delikatny cykl. Swetry nie lubią też mocnego wirowania i suszenia w suszarce bębnowej.
  • Stosuj się do instrukcji prania na metce – żeby swetry nie kurczyły się praniu nie pierz ich w wysokiej temperaturze. Przestrzegaj zasad prania, które widnieją na wewnętrznych metkach ubrania, a także nie przekraczaj dozwolonej temperatury prasowania. Zauważ, że na wielu swetrach widnieje informacja, aby prać je ręcznie, więc stosuj się do tego, aby nie zniszczyć ulubionego ubrania.
  • Pierz swetry w płynie – płynne detergenty o kremowej lub żelowej konsystencji podziałają na swetry dużo delikatniej, niż szorstki proszek. Do prania swetrów możesz też dodać specjalny środek zmiękczający, który pomoże zachować ubraniu jego pierwotny kształt i rozmiar.

Zapamiętaj powyższe porady, to nie będziesz już szukać sposobów na to, jak rozciągnąć sweter, który skurczył się w praniu. Zamiast tego będziesz mogła zająć się wymyślaniem nowych stylizacji ze swoimi ulubionymi ubraniami w roli głównej!

Zobacz jeszcze: Róż w stylizacjach damskich plus size – z czym łączyć?

Odkrywaj dalej: Ciepłe swetry na zimę marki Rue Paris – przegląd