Jak segregować pranie? Nasz prosty przewodnik

Jak segregować pranie? Nasz prosty przewodnik

Przyjemność posiadania w szafie modnych ubrań zgodnych z najnowszymi trendami to uczucie, które kobiety uwielbiają. Jest też jednak druga, nieco mniej przyjemna strona tego medalu, a mianowicie konieczność regularnego dbania o swoje ciuchy. Dotyczy to przede wszystkim konieczności regularnego prania odzieży, prasowania jej oraz odpowiedniego przechowywania. Jak widać ta sztuka nie wszystkim wychodzi perfekcyjnie, bo wiele z Was nie wie jak segregować pranie. A jest to podstawowa umiejętność, kiedy przygotowujemy pranie. Dlatego przeczytajcie dzisiaj nasz krótki poradnik o właściwym sortowaniu prania, dzięki któremu unikniecie przykrych niespodzianek!

 

Dlaczego pranie należy sortować?

Wiele osób robiąc pranie wrzuca do bębna wszystko na raz jak leci, a potem dziwi się, że coś zafarbowało, skurczyło się lub poszarzało. I to jest właściwie najważniejsza odpowiedź na pytanie dlaczego warto segregować pranie – krótko mówiąc, aby nie zniszczyć ubrań. Nie po to kupujemy odzież, aby założyć ją dwa razy i zaraz wyrzucić – no chyba, że nas na to stać. Taki styl życia nie pasuje zresztą do dzisiejszej rzeczywistości, kiedy świat znajdują się w obliczu kryzysu klimatycznego. Teraz panuje moda na oszczędzanie zasobów w celu ulżenia środowisku naturalnemu, dlatego staramy się nosić ubrania jak najdłużej. Wiele osób decyduje się także na recykling ubrań, czyli kupuje rzeczy używane zamiast nowych. Jeżeli jednak wolisz ubrania ze sklepu, to dbaj o nie tak, żeby pochodzić w nich dłużej niż jeden sezon, a gdy Ci się znudzą – oddaj je lub sprzedaj.

Drugą ważną kwestią ważną w temacie segregacji prania, jest strach przed zafarbowaniem czy skurczeniem się naszych ulubionych ubrań. Znasz ten ból, gdy wyciągasz z bębna pralki różową bluzkę, która jeszcze dwie godziny temu była biała? Albo ulubiony sweter z golfem, który zmniejszył się o co najmniej dwa rozmiary? Chyba każdy z nas doświadczył tego przykrego zdarzenia choć raz w swoim dorosłym życiu. Czasem te błędy wynikają z zagapienia się lub pośpiechu, a czasem po prostu z niewiedzy czy braku doświadczenia. Ale nie martw się – przeczytaj do końca nasz artykuł o tym jak segregować pranie i ciesz się dłużej swoimi ulubionymi ubraniami!

 

Jak segregować pranie według kolorów?

Podstawową zasadą właściwego posortowania prania jest podzielenie go na grupy kolorystyczne. Dzięki temu jest wysoce prawdopodobne, że wówczas unikniesz zafarbowania tkaniny na inną rzecz, co potem bardzo ciężko jest naprawić. Jeśli wrzucisz do bębna soczyście różową bluzkę i biały t-shirt, to nie pomoże Ci ani nowoczesna pralka, ani sprawdzony detergent, ani magiczne chusteczki wyłapujące kolory. Zatem przed wrzuceniem ubrań do bębna zobacz jak segregować pranie według podziału na poniższe grupy kolorów:

  • Rzeczy białe, ecru, kremowe etc.
  • Jasne kolory, czyli na przykład pastelowy róż, jasny niebieski, beżowy, camelowy itp.
  • Mocne ciepłe kolory – czerwony, pomarańczowy itd.
  • Mocne zimne kolory, takie jak intensywny zielony i niebieski
  • Rzeczy czarne, ciemnoszare, granatowe i podobne, bardzo ciemne kolory.

Ubrania z powyższych grup kolorystycznych pierz osobno i nie mieszaj ich ze sobą, a znacznie zminimalizujesz ryzyko zafarbowania. Na dodatek intensywnie kolorowe ubrania, które najczęściej farbują, zachowają swoje odcienie na dłużej, a białe pozostanie białe!

Czarna stylizacja damska ze spodniami i topem w stylu sensual
Ubrania ze sklepu eButik.pl mają wszyte metki z instrukcją prania

Jak segregować pranie według materiałów?

Podczas sortowania prania zwracaj także uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są poszczególne ubrania. Każda tkanina lub dzianina „lubi” nieco inne warunki prania, a niespełnienie ich może doprowadzić do szybszego zużycia się ciucha. Dlatego między innymi tak ważne jest dokładne czytanie metek z instrukcjami prania wszywanymi od spodu każdej rzeczy. Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje ulubione ubrania, to sprawdź niżej jak segregować pranie według materiałów. Podziel pranie na:

  • Delikatne materiały – koronki, muślin, jedwab czy szyfon
  • Materiały naturalne – takie jak najczęściej spotykane bawełnę czy len.
  • Tkaniny syntetyczne, czyli poliester, wiskoza, akryl etc.

Cenna podpowiedź: Cienkie, lekkie sweterki czy bluzki z mięciutkiego czy ażurowego akrylu możesz też spokojnie zaliczyć do delikatnych materiałów. Ważne, aby ich delikatnej struktury nie prać razem ze sztywniejszymi czy „cięższymi” rzeczami.

Jeśli nauczysz się sortować pranie w zależności od rodzaju materiału, to unikniesz mechanicznych zniszczeń i spowolnisz zużywanie się ubrań. Uchroni to Twoje ulubione ciuchy przed denerwującym i nieestetycznie wyglądającym mechaceniem się.

 

O czym jeszcze pamiętać segregując pranie?

Właściwe posegregowanie prania to kluczowa sprawa, ale warto pamiętać jeszcze o kilku bardzo ważnych rzeczach. Jak już wspominaliśmy należy zawsze czytać metki producenta na odzieży i stosować się do umieszczonych tam informacji. W przeciwnym razie cały wysiłek włożony w dokładne posegregowanie prania pójdzie na marne! Bo co z tego jak pogrupujesz rzeczy kolorystycznie lub według materiałów, a potem wypierzesz je w zbyt wysokiej temperaturze? Wtedy na bank coś ulegnie skurczeniu, co także nie jest łatwym do odkręcenia i zawsze możliwym procesem. Dlatego mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy poradnik na temat tego jak segregować pranie Ci się przyda! Z czasem będziesz to robić z zamkniętymi oczami – wystarczy tylko trochę wprawy i nabrania dobrego nawyku.

A czy Tobie przytrafiła się kiedyś jakaś spektakularna wpadka z praniem? Koniecznie nam o tym opowiedz 😉

Zobacz też: Jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach?

Czytaj też: Mechacenie się ubrań – jak tego uniknąć?