Jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach?

Jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach?

W garderobie mamy zazwyczaj ubrania w różnych kolorach, ale to te jasne robią zwykle największe wrażenie. Zależy nam na tym, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny odcień i dbamy o nie z wyjątkową starannością. Zawsze, gdy zakładamy na siebie coś biegłego to boimy się, że się czymś pobrudzimy. Jednak czasem ten przykry moment i tak następuje, a my z przerażeniem w oczach lecimy do łazienki i zapieramy ubranie. Dlatego dziś postanowiłyśmy pokazać Wam jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach przy użyciu sprytnych trików i domowych sposobów! Dzięki nim będziecie spokojniejsze, bo będziecie umiały lepiej zadbać o swoje jasne rzeczy.

 

Uciążliwe plamy – największy wróg jasnych ubrań

Na nasze ubrania czyha całkiem dużo niebezpieczeństw. Z pewnością należy do nich niewłaściwa konserwacja i pielęgnacja, a także ryzyko poplamienia się jedzeniem czy piciem. W takich przypadkach zwykle nie wiemy jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach, aby pozbyć się ich szybko i skutecznie. Jak wiadomo na jasnych włóknach zabrudzenia są najlepiej widoczne, a jednocześnie są najtrudniejsze do usunięcia. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji nowoczesne pralki automatyczne z różnymi programami prania, środki piorące oraz wybielacze. Niestety czasem zdarza się, że nawet cały ten arsenał zawodzi, a my zostajemy z zaplamioną bluzką w ręku. Oczywiście plama plamie nierówna – wyróżniamy wśród nich zabrudzenia łatwe i trudne do usunięcia. Niektóre rodzaje jedzenia czy picia plamią wyjątkowo uporczywie, do tego dochodzą jeszcze plamy z kosmetyków, krwi czy potu. Dlatego w razie takiego wypadku należy działać szybko. Tylko w ten sposób uchronimy swoją ulubioną bluzkę przed trwałym zniszczeniem i nie będziemy musiały jej wyrzucić.

 

6 kroków jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach

Nieważne jak ostrożni jesteśmy czasem nie unikniemy zabrudzenia białej odzieży. Aby usunąć uporczywe plamy z białej bluzki, koszuli czy spodni postępuj zgodnie z naszą instrukcją:

 1. Przygotuj detergent i odplamiacz dobrej firmy przeznaczone do usuwania plam z białej odzieży.
 2. Polej nimi plamę i wgniataj ją we włókna z pomocą gąbki. Zostaw je na parę minut, żeby detergenty wniknęły w plamę i zaczęły na nią działać. Możesz delikatnie potrzeć plamę, ale nie za mocno, aby nie uszkodzić struktury włókien.
 3. Wrzuć ubranie do pralki i wypierz je z dedykowanym detergentem zgodnie z instrukcją na metce.
 4. Po praniu sprawdź czy plama zniknęła.
 5. Jeśli plamę nadal widać, to powtórz cały proces od punktu 2 do 4.
 6. Susz białą odzież na słońcu, aby plama naturalnie wyblakła.
Biały dziergany komplet damski na lato
Piękne białe ubrania bez plam? Sprawdź nasze dzisiejsze porady na blogu eButik!

Jak walczyć z różnymi rodzajami plam?

Powyższa instrukcja na temat tego jak wyczyścić trudne plamy na białych ubraniach jest uniwersalna, lecz wiele zależy też od rodzaju plamy. Przeczytaj kilka dodatkowych sposobów odnośnie tego, jak wstępnie usuwać plamy z białych ubrań przed właściwym praniem:

 • Oblałaś białą bluzkę czerwonym winem? Najpierw przyłóż do plamy bawełnianą ściereczkę, aby odsączyć nadmiar płynu, a następnie przepłucz plamę od spodu pod strumieniem zimnej wody.
 • Poplamiłaś bluzkę tłustym jedzeniem lub olejem? Wstępnie oczyść plamę ścierką, a potem polej ją detergentem do prania białego, wklep go we włókna i pozostaw tak na kilka minut.
 • Chcesz usunąć plamę z dezodorantu pod pachami z białej rzeczy? Spróbuj użyć tak zwanego odrdzewiacza o odczynie kwasowym, który kupisz w drogerii. Najpierw sprawdź jednak na metce ubrania, czy możesz go na nim bezpiecznie użyć i przeczytaj instrukcję na butelce.
 • Trafiła Ci się uporczywa plama na białym ubraniu? Namocz ją w misce w roztworze zimnej wody i detergentu. Woda musi być zawsze zimna, bo ciepła może utrwalać plamy!
 • Zielona plama z trawy na jasnych spodniach lub białej bluzce? Na świeżo posmaruj plamę pastą do zębów, odłóż na godzinę do wchłonięcia, a następnie spłucz pod letnią wodą. Jeśli usuwasz plamę z trawy po kilku dniach, to użyj tradycyjnego szarego mydła, które powinno sobie z nią poradzić.
 • Wstępnie oczyszczone z plam ubrania upierz w najwyższej dopuszczalnej na metce temperaturze i sprawdź, czy plamy zniknęły.

 

Jak wyczyścić trudne żółte plamy na białych ubraniach?

Teraz czas na porady dotyczące tego jak wyczyścić trudne żółte plamy pod pachami na białych ubraniach. Tego rodzaju zabrudzenia są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia, ale na szczęście są na nie domowe sposoby:

 • Cytryna – to najpopularniejszy naturalny wybielacz do tkanin. Wyciśnij sok z cytryny do miseczki z wodą i całość wymieszaj. Następnie nasącz takim roztworem czystą szmatkę i pocieraj nią żółtą plamę tak długo, aż ta zniknie.
 • Soda oczyszczona – do pół litra gorącej wody dodaj 4 łyżki stołowe sody oczyszczonej i wymieszaj. Otrzymaną pastę nałóż na żółte plamy i wcieraj ją przy pomocy czystej szmatki lub ręcznika. Innym sposobem na pozbycie się żółtych plam z białej odzieży jest mikstura zawierająca 400 ml wody, 200 ml wody utlenionej oraz 200 g sody. Wymieszaj całość, aż soda się rozpuści, następnie nakładaj roztwór na plamę i pocieraj czystą szmatką. Na końcu normalnie upierz ubranie w pralce.
 • Roztwór z soli – 4 stołowe łyżki soli rozpuść w litrze gorącej wody. Nałóż miksturę na żółtą plamę i pocieraj ją czystą szmatką. Możesz też wymieszać z wodą 200 g soli, dolać 200 ml octu, wymieszać i moczyć w takiej miksturze ubranie przez pół godziny. Potem wypierz je w pralce.
 • Aspiryna – rozkrusz dwie tabletki aspiryny, a następnie rozpuść je w szklance wody i zamieszaj. Mocz żółtą plamę w tak otrzymanym roztworze przez dwie godziny, a potem normalnie upierz ubranie.

Teraz już wiesz jak wyczyścić trudne plamy na swoich ulubionych białych ubraniach. Zastosuj powyższe porady w praktyce, a już nigdy żadna plama na białej bluzce nie będzie Ci straszna!

Zobacz też: Białe jeansy damskie – kiedy nosić i z czym łączyć?

Czytaj też: Jak prać białe rzeczy? 5 bezcennych wskazówek