Minimalizm w modzie – jak go osiągnąć?

Minimalizm w modzie – jak go osiągnąć?

W nieustanie pędzącym naprzód świecie wiele osób coraz częściej szuka spowolnienia i wytchnienia od otaczającej rzeczywistości. Ciągły brak czasu, natłok obowiązków, presja – też to znasz? Dlatego na popularności zyskują obecnie przeróżne filozofie w stylu slow (ang. powoli) – slow food, slow life, a także slow fashion. Takie ruchy mają zmienić nasz sposób postrzegania świata oraz wyplenić pielęgnowane latami złe nawyki i przyzwyczajenia. Dotyczą wielu sfer życia, między innymi także sposobu ubierania się, dlatego dowiedz się już dziś czym jest minimalizm w modzie.

 

Co to jest minimalizm w modzie damskiej?

Aby zrozumieć co to znaczy minimalizm w modzie zacznijmy najpierw od zdefiniowania tego zwrotu. Polskie słowo „minimalizm” pochodzi od angielskiego wyrażenia minimal, czyli minimalny. Według słownika języka polskiego minimalizm oznacza zaś szeroko pojęte ograniczenie się do niezbędnego minimum, na przykład w kwestii potrzeb, wymagań, dążeń itp. Minimalistyczny styl życia promuje przewartościowanie priorytetów, pozbycie się nadmiaru zbędnych rzeczy, czynności lub zachowań, które niczego nie wnoszą do naszego życia. Krótko mówiąc popularyzuje on ideę, że mniej znaczy więcej. To samo dotyczy Twojej szafy z ubraniami! Na pewno masz w niej wiele rzeczy, w których już dawno nie chodzisz albo które kupiłaś bezmyślnie podczas jakiejś promocji. Tym sposobem Twoja szafa ledwo się domyka, a Ty w rzeczywistości i tak nie masz w czym chodzić. Taki stan rzeczy już jest sztucznym wypełniaczem Twojej przestrzeni. A modną garderobę możesz z łatwością skompletować przy pomocy prostych i ponadczasowych fasonów, które nigdy nie wyjdą z mody.

co to jest minimalizm w modzie według sklepu ebutik.pl
Podstawowa stylizacja w kolorach ziemi to właściwy krok do osiągnięcia minimalizmu w modzie – sklep eButik.pl

Minimalistyczna szafa a capsule wardrobe

Być może słyszałyście kiedyś o capsule wardrobe, czyli szafie lub garderobie kapsułowej, która w skrócie polega na mądrym doborze ubrań. Jakiś czas temu pisałyśmy dla Was szerzej na ten temat, dlatego z łatwością wyszukacie ten wpis na naszym blogu. Minimalizm w modzie w zasadzie jest tożsamy z filozofią capsule wardrobe, warto więc zgłębić ten temat, aby pojąć jego istotę. Główna koncepcja szafy kapsułowej zakłada, że już nawet kilkanaście uniwersalnych sztuk odzież wystarczy do tworzenia z nimi co najmniej kilkudziesięciu wariantów możliwych zestawień. Wymaga to oczywiście trochę pracy i wysiłku, ale jak najbardziej się sprawdza.

Minimalistyczny styl ubierania się ma również wiele wspólnego z odzieżą BASIC (ang. podstawowy, bazowy), którą tworzą gładkie i klasyczne fasony. Dzięki nim możemy stworzyć bazowe stylizacje i ożywić je na przykład ciekawymi dodatkami lub budować na ich podstawie bardziej skomplikowane outfity. Pamiętaj, że na minimalizm w modzie stawiają też ikony stylu, czyli paryżanki. Obecnie stosuje go też coraz więcej videoblogerek czy instagramerek. Ograniczanie swojej garderoby do niezbędnego minimum wpisuje się również w nurt slow fashion, który jest częścią szerszej filozofii o nazwie slow life. To już jednak temat na odrębny artykuł. Jeśli chcecie poznać od podszewki czym jest minimalizm w modzie blog online eButik.pl z pewnością dostarczy Wam niezbędnych informacji.

Jak osiągnąć minimalizm w modzie?

Chcesz mądrzej tworzyć swoją garderobę? Interesuje Cię minimalistyczny styl ubierania się, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto klika prostych zasad, które ułatwią to zadanie:

  • Pomyśl, czy minimalizm w modzie to faktycznie cel, który chcesz osiągnąć – nie ma nic gorszego niż tak zwany „słomiany zapał”. Taki styl budowania szafy wymaga konsekwencji i wytrwałości, a szkoda zmarnować czas na coś, co za miesiąc Ci się „odwidzi”.

 

  • Minimalistyczna garderoba, jak wszystko, ma swoje wady i zalety, które warto poznać. Do atutów naszym zdaniem warto zaliczyć porządek w szafie, łatwość i szybkość tworzenia stylizacji, a także połączenie nowoczesności z nieśmiertelną klasyką. Wadami takiego podejścia jest konieczność trzymania pewnego reżimu, rezygnacja z impulsywnych zakupów dających krótkotrwałą przyjemność oraz monotonia stylizacji. Ostatnią wadę łatwo jednak przekujesz w zaletę sięgając po wyraziste dodatki – buty, paski, torebki, kapelusze etc.

 

  • Przejrzyj swoją szafę i zostaw w niej tylko i wyłącznie te ubrania, które lubisz i w których regularnie chodzisz. Resztę porozdawaj lub sprzedaj bez żalu. Dzięki temu dokładniej poznasz swój styl i zyskasz dodatkowe miejsce w szafie.
minimalizm w modzie osiągniesz dzięki ubraniom ze sklepu ebutik.pl
Klasyczna biała koszula i para ponadczasowych jeansów to elementy minimalistycznej garderoby – kup je teraz na eButik.pl
  • Kupuj ubrania lepszej jakości, które może i kosztują nieco więcej, ale zwykle dłużej służą. Zrezygnuj z popularnych sieciówek oferujących półprzezroczyste koszulki – zamiast tego sprawdź na przykład wysokiej jakości t-shirty w sklepie eButik.pl. Na pewno zauważysz różnicę w gramaturze i jakości materiału. W efekcie długoterminowym wydajesz mniej, niż w przypadku częstszych zakupów tańszych rzeczy.

 

  • Poznaj zasady capsule warderobe i zainteresuj się minimalistycznymi ubraniami w stylu BASIC. Znajdziesz tam nie tylko koszulki czy spodnie dresowe, ale także sukienki i spódnice. Z powodzeniem stworzysz z nimi casualowe stylizacje w stylu sportowym, a także bardziej eleganckie połączenia z szykowniejszymi ubraniami. Zainwestuj w kilka klasyków zgodnych z Twoim stylem ubierania się – dla jednych pań to może być czerwona sukienka, dla innych czarny garnitur.

Zobacz też: Capsule wardrobe, czyli garderoba w kapsułce

Zainteresuje Cię również: Komplety damskie – modne zestawy ubrań

Udostępnij