4 podstawowe rodzaje sylwetek męskich

Moda

Rodzaje sylwetek męskich – sprawdź jaką masz!

By paula

March 22, 2021

Jakiś czas temu pisałyśmy Wam o typach damskich figur oraz o tym co je charakteryzuje. Podpowiadałyśmy też przy okazji jakie ubrania najlepiej wybierać, aby podkreślić atuty i zamaskować mankamenty danej sylwetki. A czy wiecie, że panowie też cechują się określoną budową ciała, która w świecie mody ma swoje profesjonalne nazewnictwo? Poznajcie dzisiaj rodzaje sylwetek męskich i przekonajcie się, że panowie też mogą wyrównywać proporcje ciała przy pomocy ubioru. No to zaczynamy!

 

Poznaj podstawowe rodzaje sylwetek męskich

Wbrew pozorom nie tylko panie chcą za pomocą odpowiednich ubrań poprawić swój wygląd. Panowie na co dzień również borykają się z różnymi mankamentami swojego ciała, choć może tak głośno o tym nie mówią. Zauważ, że dany rodzaj sylwetki męskiej odnosi się do ogólnej budowy ciała, a nie do poziomu wysportowania. Nie musisz mieć kaloryfera na brzuchu ani wyrzeźbionej sylwetki, żeby dobrze prezentować się w różnego rodzaju stylizacjach. Wystarczy, że poznasz swoją budowę ciała, a wraz z tym mocne i słabsze strony swojej sylwetki. Dzięki temu będziesz w stanie dobierać korzystne dla siebie fasony ciuchów i unikać tych, które niepotrzebnie podkreślają dysproporcje. Już teraz sprawdź rodzaje sylwetek męskich w modzie:

Koszula męska o kroju regular fit skutecznie zamaskuje wystający brzuszek – sklep eButik.pl

Rodzaje sylwetek męskich – jak określić swój typ?

Wiemy, że czasem mimo przeczytania precyzyjnych poradników trudno jest nam jednoznacznie określić swój typ budowy ciała. Jak najlepiej zacząć? Od obejrzenia całej swojej sylwetki w lustrze i zmierzenia obwodu poszczególnych partii ciała. W tym celu przygotuj sobie miarkę krawiecką i stań wyprostowany przed lustrem w samej bieliźnie. Zacznij od pomiaru obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu pod pachami. Potem zmierz także obwód w pasie, tuż pod linią żeber, a na końcu obwód w biodrach. Pamiętaj, aby wszystkie pomiary zapisywać sobie na kartce, a potem porównaj je i sprawdź, który z nich jest największy. Następnie dokładnie i rzetelnie przyjrzyj się swemu odbiciu w lustrze. Z reguły najbardziej charakterystyczne cechy męskiej sylwetki, czyli atuty, wady i proporcje są widoczne jak na dłoni. Na koniec spróbuj odnieść swoje wymiary oraz poczynione spostrzeżenia do opisanych wyżej rodzajów sylwetki męskiej.

 

Co powinien nosić pan gruszka?

Teraz, gdy już wiesz jakim rodzajem sylwetki męskiej jesteś, dobierzmy konkretne fasony ubrań, które pomogą Ci lepiej wyglądać. Zacznijmy od panów o typie sylwetki gruszka, którzy chcą odciągnąć uwagę od okolic pasa. Wybierajcie na przykład gładkie marynarki z lekko poszerzonymi ramionami, które wysmuklą posturę. Sięgajcie też po gładkie koszule, bo te wzorzyste podkreślą tylko nadprogramowe krągłości – wyjątkiem są modele w delikatne prążki. Na oficjalne wyjścia wybierajcie muchy zamiast krawatów – ten prosty trik również odciągnie uwagę od brzucha. Unikajcie także dużych kontrastów kolorystycznych pomiędzy górą a dołem, bo taki ruch podzieli sylwetkę, niepotrzebnie ją skróci i pozbawi smukłości. Ponadto nie noście zbyt obcisłych ubrań, szczególnie w okolicy brzucha, a także wybierajcie spodnie z podwyższoną talią. Dla Was stworzone są za to koszule męskie regular fit oraz jednokolorowe total look’i.

 

Ubrania dla pana typu jabłko

Panowie o typie sylwetki jabłko powinni wybierać nieco luźniejsze ubrania, ale też nie nazbyt obszerne. Noście proste, klasyczne fasony pozbawione ozdób, przeszyć, naszytych kieszeni itp. Wybierajcie nie za długie marynarki o poszerzonych ramionach. Przy sylwetce jabłko dobrze sprawdzi się tzw. stylizacja na cebulkę, pod warunkiem, że wszystkie jej warstwy będą widoczne. Noś gładkie, klasyczne i miękkie materiały, najlepiej bawełnę. Unikaj za dużych i wiszących ubrań, ale zapomnij też o tych dopasowanych do ciała. Nie wpuszczaj t-shirtów czy koszul w spodnie – niepotrzebnie podkreślisz wtedy brzuch. Pozbądź się też wzorzystych ubrań, na przykład koszul w kratę, a także swetrów z warkoczowym splotem, które poszerzą sylwetkę.

Ubrania męskie we wzory optycznie poszerzą zbyt wątłą sylwetkę – sklep eButik.pl

Garderoba dla ołówka

Mężczyźni o sylwetce ołówka posiadają figurę wiecznego chłopca. Aby optycznie poszerzyć budowę ciała wybierajcie na przykład dwurzędowe marynarki oraz płaszcze. W tej roli świetnie sprawdzą się też pikowane kurtki. Sięgajcie po ubrania w jasnych kolorach, a także nie strońcie od wzorów, bo one optycznie rozbudowują sylwetkę. Dla Was są luźniejsze koszule w kratę, przeskalowane okrycia wierzchnie czy oversize’owe bluzy. Nie zapinajcie koszul pod samą szyję, jeśli nie musicie włożyć krawata. Unikajcie również golfów i pionowych pasków, które jeszcze bardziej wyciągną sylwetkę, a także zrezygnujcie z rurek i spodni w kant. Zamiast tego postawcie na klasyczne chinosy, luźniejsze dresy, jeansy z prostą nogawką lub boyfriendy z dziurami i przetarciami. Wybierajcie ponadto ubrania we wzory – moro, abstrakcyjne i geometryczne, a także ubierajcie się warstwowo, dzięki czemu skutecznie poszerzycie sylwetkę.

 

Jesteś trójkątem? Sprawdź co nosić

Trójkąt wśród rodzajów sylwetek męskich, to w zasadzie ideał, podobnie jak klepsydra w przypadku pań. Panowie o sylwetce trójkąta mają zdecydowanie najłatwiej, jeśli chodzi o dobór odpowiednich ubrań, bo mogą nosić praktycznie wszystko. Wyglądają świetnie zarówno w gładkich, jak i wzorzystych ubraniach. Panowie trójkąty muszą pamiętać tylko o tym, aby nie deformować sylwetki. Nie zakładajcie więc za zbyt luźnych ubrań, w których Wasz atuty „utoną”, ale nie podkreślajcie też przesadnie górnych partii ciała zbyt obcisłymi koszulkami. Atuty sylwetki pana trójkąta podkreślą natomiast koszule i t-shirty o kroju slim fit oraz spodnie w kant, proste jeansy czy chinosy. Jeśli masz umięśnione uda, to unikaj także zbyt wąskich nogawek spodni – lepiej wybrać proste lub szersze.

Udało Ci się rozpracować wszystkie rodzaje sylwetek męskich? Którym typem jesteś?

Zobacz też: Damskie jeansy – jak je dobrać do sylwetki?

Czytaj też: Sukienki dla gruszki – jakie wybierać?