W modzie wyróżniamy wiele konkretnych stylów ubierania się, które wyróżniają się pewnymi charakterystycznymi cechami. Pozwalają nam odkryć co lubimy i w czym dobrze wyglądamy, a także pomagają nam tworzyć dzięki temu spójne stylizacje. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się co ciekawego do zaoferowania ma nam styl marynarski – prześledzimy jego ciekawą historię i zobaczymy jakich ubrań potrzebujemy do jego stworzenia. Sprawdź to już teraz razem z nami!
Skąd się wziął styl marynarski w modzie?
Styl marynistyczny kojarzymy głównie z letnimi miesiącami, i słusznie, bo wtedy z całą pewnością panuje na niego największa moda. Ale to nie znaczy, że nie możesz ubierać się wedle jego zasad także w pozostałe miesiące roku. A skąd w ogóle wziął się styl marynarski w modzie? Zainteresowanie strojem wilków morskich zaczęło się w pierwszej połowie XIX wieku w Anglii, kiedy powstał portret kilkuletniego księcia Alberta, późniejszego Edwarda VII. Chłopiec, ubrany przez królową Wiktorię, nosi na nim białą płócienną koszulę z granatowym odpinanym kołnierzem ozdobionym trzema białym paskami. Legenda głosi, że symbolizowały one zwycięstwa najsłynniejszego admirała angielskiej floty Horatio Nelsona, doskonale radzącego sobie w bitwach morskich. Oprócz koszuli chłopiec ubrany jest także w białe szerokie spodnie, ciemny kapelusz oraz granatową apaszkę zawiązaną na supeł. Symbolem marynarskiego stylu są także słynne bluzki w biało-granatowe paski, które były dobrze widoczne na tle morskich fal.
Mundur marynarzy nie wyglądał tak przez przypadek, ale przede wszystkim miał być wygodny i funkcjonalny podczas służby na morzu. Kształt i kolor kołnierza zabezpieczał cały strój przed długimi włosami marynarzy, które splatali oni w warkocze i dodatkowo usztywniali smołą. Taki zabieg chronił ich karki przed mechanicznymi uderzeniami. Szeroki krój spodni ułatwiał natomiast ich zdjęcie lub podwinięcie w przypadku dostania się do wody. Damski styl marynarski trafił do kobiecej mody dopiero w następnym stuleciu, a jego prekursorką została Coco Chanel. Zachwycona prostotą i swobodą stylu marynarskiego projektantka w 1913 roku stworzyła kolekcję inspirowaną ubraniami rybaków i marynarzy. Tworzyły ją w dużej mierze lejące szerokie spodnie oraz długie swetry z trójkątnym dekoltem, które szybko podbiły serca wczasowiczek i wpisywały się w szerzący się feminizm. Styl perfekcyjnie łączył casualowy look z wygodą i elegancją, dlatego jego wpływy zostały z nami do dziś!
Modne ubrania w stylu marynarskim
Styl marine sprawdzi się nie tylko podczas wakacji nad morzem, ale także w nonszalanckich miejskich stylizacjach podczas spotkań z przyjaciółmi. Jeśli chcesz włączyć do swojej garderoby modne ubrania w stylu marynarskim, to sprawdź tutaj listę fasonów, których będziesz potrzebować:
- Sukienki w stylu marynarskim – najlepiej luźniejsze bawełniane modele w poziome lub pionowe paski (mogą mieszać się z nimi groszki) albo z nadrukiem kotwic. Sukienki powinny być utrzymane w marynistycznej kolorystyce łączącej biel, granatowy oraz ewentualnie czarny lub czerwony. Wybierz modele z rękawkami, dowolnej długości, o kroju szmizjerki lub litery A lub długiej koszuli.
- Bluzki w paski – postaw na klasyczne modele z bawełny, z rękawem długim lub ¾ oraz dekoltem w łódkę, V-neck lub okrągłym. Paski na bluzce mogą być poziome lub skośne i niezbyt grube – najlepsze są takie mierzące od 0,5 do 1,5 cm. Pamiętaj przy tym o wspomnianej już wyżej „morskiej” kolorystyce.
- T-shirty w paski – postaw na modele z dekoltem w serek i baw się paskami tak samo jak w przypadku bluzek w stylu marynarskim.
- Spodnie z materiału z szerokimi nogawkami – idź śladem mistrzyni stylu Coco Chanel! Wybierz wiązane w pasie spodnie bawełniane, lniane lub z wiskozy, które oddychają i gwarantują olbrzymią wygodę noszenia. Nie muszą być gładkie – sięgnij śmiało po model w paski, które zawsze przywodzą na myśl styl marynarski.
- Sweter w paski – wybierz najlepiej model oversize, w szersze pasy, niż w przypadku bluzek. Prawdziwym must have jest sweter w biało-czarne lub biało-granatowe paski, choć mile widziane są także czerwone akcenty.
- Koszula – biała, niebieska lub granatowa koszula w paseczki lub we wzór morski (muszle, kotwice) idealnie sprawdzi się do casualowej stylizacji. Ahoj przygodo!
- Kurtka bosmanaka oraz budrysówka – pierwsza z nich to dwurzędowa kurtka z możliwością postawienia kołnierza, druga zapinana jest na charakterystyczne kołeczki.
Odkryj styl marynarski w ciekawych stylizacjach!
Stylizacje w stylu marynarskim są niezwykle łatwe w tworzeniu. W tym przypadku często wystarczy założyć po prostu konkretne ubranie, aby nadać strojowi charakter marine. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku sukienek, do których wystarczy dobrać espadryle na sznurkowej podeszwie, słomkowy kapelusz oraz dużą torbę z płótna lub plecionki. Nie musisz bowiem zakładać kompletu ubrań pochodzących z tego stylu, czasem wystarczy jeden akcent, który nada całości marynistycznego kierunku. Świetnym tego przykładem jest stylizacja z ulubionymi jeansami połączona z t-shirtem lub bluzką w paski w opisanym wyżej stylu. Na co dzień doskonale sprawdzi się też niebieska koszula jeansowa w połączeniu z czerwonymi spodniami – taki zestaw nawiąże do stylu marynarskiego już samą kolorystyką! Możesz też założyć marynarskie spodnie w paski w jasnym kolorze i połączyć je z ciemnym gładkim topem lub bluzką. Otrzymasz wtedy nieco bardziej szykowny zestaw w casualowym wydaniu, do którego dobierz sandały na plecionym koturnie.
Ważnym elementem w takim stroju są także dodatki w stylu marynarskim, które dopełniają stylizację i czynią ją ciekawszą. Oprócz wspomnianych już butów na podeszwie ze sznurka, plecionych torebek oraz słomkowych kapeluszy sięgnij także po bawełniane apaszki. Postaw zwłaszcza na czerwone i granatowe modele z białymi wzorami paisley lub oczywiście w paski lub inne motywy marynistyczne. Zawiązujcie je sobie pod szyją albo ozdabiajcie nimi nadgarstki, torebki czy włosy.
Podoba się Wam styl marynarski? Koniecznie dajcie znać w komentarzach co o nim sądzicie!
Zobacz też: Brytyjski styl w modzie – get the London look!
Czytaj też: Styl miejski w modzie – czym się charakteryzuje?