Zapachy do domu – poznaj tajniki aromaterapii
Ludzie od tysięcy lat stosują perfumy, zarówno te do ciała, jak i aromaty zapachowe rozpylane w pomieszczeniach. Dawno temu człowiek odkrył ciekawe i intrygujące wonie prawdopodobnie podczas procesu spalania roślin. Jedna pachniała brzydko, druga pięknie, stwierdził więc, że warto zgłębić ten temat. Pierwsze zapachy znali już starożytni – używali perfum w medycynie, higienie osobistej, a nawet podczas rozmaitych obrzędów. Dzisiaj poznaj z nami ujmujące zapachy do domu towarzyszące zbawiennej aromaterapii, ale najpierw prześledź krótką historię perfum.
Do czego kiedyś służyły perfumy?
Ludzie właściwie od dawna stosują perfumy na ciało po to, aby ładnie pachnieć, ale kiedyś miały one też inne zastosowanie. W starożytnym Egipcie ludzie używali perfum podczas religijnych ceremonii, najczęściej… pogrzebów – z wykorzystaniem wonnych olejków i mirry balsamowano zwłoki. Wykorzystywali tez perfumy w medycynie, a także nacierając nimi ciała. Ówczesne zapachy i kadzidła uzyskiwali najczęściej z błękitnej lilii wodnej, majeranku oraz żywicy terpentynowca. Starożytni Grecy uznawali natomiast perfumy za święte, a rozwijający się tam kult ciała spowodował, że zapachy przydawały się w medycynie i higienie osobistej. Z kolei w starożytnym Rzymie perfumy były wyznacznikiem luksusu i bogactwa, stanowiły ważny i czasem też kontrowersyjny element pielęgnacji ciała.
Później, w XIV wieku, na świecie zapanowało przekonanie o szkodliwości higieny osobistej, dlatego ludzie maskowali odór brudu intensywnie pachnącymi perfumami. Niestety niektórzy robią tak do dziś 😉 Moda na kąpiele wróciła na początku epoki Oświecenia, a przemysł perfumeryjny rozwinął się prężnie zwłaszcza we Francji, co zapewne zauważyłaś. Wtedy powstały też flakony, czyli małe i praktyczne pojemniki na zapachy. W XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową rozwój chemii i technologii unowocześnił produkcję perfum. Wynaleziono atomizer, który jest do dziś nieodłączną częścią perfum. Wtedy królowały delikatne i stonowane zapachy, pojawiły się też sole do kąpieli i pachnące saszetki. Przejdźmy teraz do zagadnienia aromaterapii, w której zapachy do domu są istotną kwestią.
Zapachy do domu kluczową częścią aromaterapii
Na pewno zetknęłaś się już kiedyś z pojęciem aromaterapii. Termin ten wymyślił francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse badając olejki eteryczne i opisując ich właściwości w swojej książce. Aromaterapia (lub aromatoterapia) jest gałęzią medycyny alternatywnej, w ramach której wykorzystuje się różne substancje zapachowe w celu korzystnego wpływania na organizm człowieka. Wierz lub nie, ale konkretny zapach do domu naprawdę potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie, stymulować procesy zachodzące w ciele lub koić zmysły. Tak jak wspominałam wcześniej, ówczesna aromaterapia towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów, choć wtedy jeszcze jej tak nie nazywano. Najstarsze zapiski dotyczące roli zapachów w życiu człowieka datuje się na mniej więcej 3000 r. p.n.e. Są to receptury na mieszanki roślinne wytwarzane między innymi z tymianku i mirtu.
Obecnie aromaterapia, będąca połączeniem medycyny naturalnej i zielarstwa, jest bardzo popularna zachodniej Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Aromaterapia polega na wziewnym przyjmowaniu przez pacjenta substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Mogą to być inhalacje czy kąpiele, a także masaże lub kompresy. Aromaterapia ma poprawić ogólną kondycję ludzkiego organizmu, przywracając równowagę i pobudzając naturalny układ odpornościowy do działania oraz np. walki z chorobą. Trwają badania nad rozwojem tej dziedziny, która jak wszystko, ma entuzjastycznych zwolenników i zagorzałych przeciwników.
Jak wybrać zapachy do domu?
Liczne badania udowodniły, że dany zapach na długo może utkwić w ludzkiej pamięci, kojarząc się z przeżyciami lub doznaniami wizualnymi. Nasz mózg przetwarza zapach olejków eterycznych w układzie limbicznym, odpowiadającym za emocje i wydzielanie endorfin, zwanych hormonem szczęścia. Dlatego różne kompozycje zapachowe mogą nas pobudzić lub uspokoić, dodać otuchy czy nawet łagodzić dolegliwości bólowe. Niektórzy zwyczajnie lubią jak w ich domu pięknie pachnie ich ulubionym aromatem. W tym celu używają najczęściej zapachowych świec i podgrzewaczy (tzw. tealights), ale popularne są także patyczki zapachowe na zimę oraz dyfuzory czy kominki zapachowe. Zastanawiasz się jakie zapachy do domu na zimę wybrać? Pomyśl co chcesz dzięki nim osiągnąć. Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii i bodźca do działania, to postaw na przykład na pobudzający zapach kawy lub orzeźwiające cytrusy. Marzysz o odstresowaniu i ukojeniu zmysłów? Wybierz zapach lawendowy, melisowy, różany, szałwiowy lub bergamotowy. W sklepie internetowym eButik.pl znajdziesz duży wybór świec i olejków zapachowych o ulubionych aromatach.
Zapachy do domu na zimę
Odpalając zapachową świecę w swoim mieszkaniu lub podgrzewając aromatyczne olejki eteryczne stworzysz w pomieszczeniu wymarzoną atmosferę. Baw się zapachami do wnętrz i zmieniaj je w zależności od tego czy aktualnie ćwiczysz, uczysz się czy relaksujesz. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań, ale jeśli chodzi o zapachy do domu na chłody polecamy szczególnie pieczone jabłko, czekoladę, śliwkę, wanilię czy pomarańczę. W sklepie eButik.pl w dziale HOME znajdziesz oczywiście dużo więcej zapachów – od aromatów owocowych, przez drzewne i szyprowe, po kwiatowe. Wypróbujcie też koniecznie elektryczne zapachy do domu na zimę, czyli pojemniki z wtyczką do wpięcia do kontaktu. Jak one działają? Działanie prądu nagrzewa element grzejny uwalniając lotne składniki zapachowe do powietrza. Bardzo popularne w domach są także dyfuzory zapachowe z patyczkami, które nasiąkając zapachową substancją, oddają zapach do powietrza. Zarówno świece zapachowe, jak i dyfuzory z patyczkami czy kominki stanowią jednocześnie piękną i modą ozdobę każdego wnętrza.
Zainteresuje Cię też: Makijaż wieczorowy – zrób go sama!
Przeczytaj także: Akcesoria podróżne, które warto mieć pod ręką